středa 10. srpna 2011

Od domácí větrné elektrárny nečekejte zázraky, přesto Vám může mnoho ušetřit

Domácí větrné elektrárny jsou v ČR stále celkem novinka. Solární panely zná už dnes každý a objevují se postupně na stále více místech, což však v ČR bylo způsobeno hlavně údajnou "chybou" v legislativě, no každý průměrně inteligentní občan ČR poznal, že tato chyba nebyla žádná náhoda. Pouze jedna z desítek cest jak nás naši zákonodárci okrádají o miliardy. No stalo se a fotovoltaika rozhodně není viníkem této situace. Toto je však článek o domácích větrných elektrárnách a tak se vraťme k tomuto tématu.
Větrné domácí elektrárny jsou něco co v Čr viděl zatím jenom nálokdo, ale nemyslete si, že na západě je situace o mnoho lepší. Vlastně teď žijeme v době, kdy k velkému rozvojí větrné energetiky pro běžné domácnosti teprve dochází.
Domácí větrné eletrárny mohou být použity ke snížení účtů za elektřinu, ke snížení vaší tzv. "uhlíkové stopy" nebo k dosažení nezávyslosti od energetické sítě. Jsou také situace, kdy jsou obnovitelné zdroje energie prostě tím jediným řešením, existuje prostě mnoho míst, kde není vhodné a ekonomické zavádět přípojku k eletrické síti.
Pokud žijete ve městě pak byste měli případné použítí větrné turbíny velice rozmyslet. Různé velké a výškové budovy totiž značně rozbíjejí proudění vzduchu a tak bude vítr foukat v mnoha různých směrech a mnohem méně často než v otevřené krajině. Samozřejmě i tak se nasazení větrné turbíny vyplatí, ale skutečně bude použitelná tak maximálně na snížení účtů za elektřinu a snížení uhlíkové stopy, nějakou nezávyslost na síti rozhodně čekat nemůžete. Obecně se uvádí, že když použijete v městské zástavbě nějaku menší turbínu na střeše, budete schopni zap omoci malé domácí větrné elektrárny ušetřit tak 10% za elektřinu. I to je poměrně zajímavé číslo.

Do mnohem zajímavější oblasti se dostáváme, pokud žijete někde na venkově a to buď na nějakých rozhlehlých pláních, nebo na horách. V takovém případě je klidně možné, že pokud investujete dostatečné množství peněz, už nikdy nebudete platit účet za elektřinu. No není to skvělé? Ja myslím, že to je naprosto úžasné a je až s podivem, jak málo lidí této možnosti využívá.
V tomto případě můžete použít nějakou levnější větrnou turbínu umístěnou na střeše a nebo se do toho pořádně obout a koupit si turbínu na stožáru. Možná nebude stačit jenom jedna taková turbína, ale být nezávyslím na dodavatelých elektrické energie za to stojí. Musíte vždycky uvažovat o tom, že eltřina nejenom že levnější ebude, ale ve skutečnosti její cena obrovsky rychle půjde nahoru.

Abyste dosháli cíle, že se Vám pomocí větrné domácí elektrárny podaří odpojit od sítě, tak byste museli mít skutečně výborné podmínky a také značné množství peněz na investice. No jestliže žijete v trochu vhodné venkovské obasti, pak kombinací větrné turbíny, sluenčnch panelů na ohřev vody a slunečních panelů na výrobu elektřiny, společně s úspornými opatřeními můžete s nezávyslosti na elektrické síti dostat poměrně velmi rychle a snadno. Závěr je takový, že i když se Vám to nepadaří, mají větrné domácí elektrárny smysl skoro vždy, protože i ty menší dokážou velice zajímavě snížit výdaje na elektřinu.

Žádné komentáře:

Okomentovat